Schedule for HCVN 10

8/7/20208/8/20208/9/2020
8/10/20208/11/20208/12/2020
8/13/20208/14/20208/15/2020
8/16/20208/17/20208/18/2020
8/19/20208/20/2020

Friday, August 7, 2020
7:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
8:00 AMThe Chamber Connection
9:00 AMNDMA Stone in the Road
9:30 AMNDMA: Velveteen Rabbit
10:00 AMNDMA: 45 Minutes From Broadway
11:00 AMCooking in the Country with Chris
11:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
12:00 PMWally Pikal
1:00 PMRiverside Dutchmen
3:00 PMThe River Church
4:00 PMStories in the Park: When I Grow Up
4:30 PMThe Chamber Connection
5:00 PMOur Savior's Lutheran Church
6:00 PMOff the Shelf
7:00 PMSwing into Spring
9:00 PMThe Gathering

Saturday, August 8, 2020
12:00 AMCrank Shaft & the Gear Grinders at RiverSong
8:00 AMSudzin Country: Keith Urban
8:30 AMOff the Shelf
9:00 AMPolka Spotlight The Squires
10:00 AMStanley Lawrence's Hutchinson Movies
11:00 AMLittle Crow Observance
12:00 PMAcoustic Roadshow
1:00 PMMalamanya at RiverSong
2:30 PMCooking in the Country with Chris
4:30 PMThe Chamber Connection
5:00 PMGo Big or Go Home: A Lifetime of Innovation
5:30 PMMeet the Author: Mary Krugerud
7:00 PMOut & About with Max: Canada
9:00 PMIn the Garden: Garden Club
9:30 PMHistory Quest: 4 Stories
10:00 PMTuey Wilson Performs

Sunday, August 9, 2020
12:00 AMFarewell Milwaukee at RiverSong
7:30 AMSt. Anastasia Catholic Mass
8:30 AMSeventh Day Adventist Church
10:00 AMFaith Lutheran Church
11:00 AMOur Savior's Lutheran Church
12:00 PMThe Gathering
1:00 PMGrace Lutheran Church
2:00 PMSt. John's Lutheran Church
3:00 PMBethlehem United Methodist Church
4:00 PMCrosspoint Church
5:00 PMFaith Lutheran Church
6:00 PMNew Journey Church
7:00 PMPeace Lutheran Church
8:00 PMChrist the King
9:00 PMImmanuel Lutheran Church
10:00 PMPeace Contemporary Service

Monday, August 10, 2020
7:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
8:00 AMThe Chamber Connection
9:00 AMNew Journey Church
10:00 AMImmanuel Lutheran Church
11:00 AMOff the Shelf
11:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
12:00 PMRiverside Dutchman
1:00 PMRiverside Dutchman
2:00 PMEasy Tips for Canning and Freezing
4:00 PMStories in the Park: When I Grow Up
4:30 PMThe Chamber Connection
5:00 PMThe River Church
6:00 PMCooking in the Country with Chris
7:00 PMMusic in the Park: Hutch Jazz Quartet
8:00 PMCrow River Singers: Homefront Melodies
9:30 PMAuthor Reading at HCA
11:00 PMSiama's Conga Roots Band

Tuesday, August 11, 2020
7:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
8:00 AMMCF Wild Goose Cloggers
9:00 AMDavina and the Vagabonds
10:30 AMCommunity Strings Concert
11:00 AMIn the Garden: Garden Club
11:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
12:00 PMNorthside Dutchmen
1:00 PMLester Schuft
2:00 PMXtreme Demo Derby
4:30 PMIt is Written
5:00 PMFaith Lutheran Church
6:00 PMHistory Quest: 4 Stories
6:30 PMSudzin Country: Kenny Rogers
7:00 PMBoys Basketball vs Holy Family
8:30 PMHuskies Baseball vs Saints

Wednesday, August 12, 2020
7:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
8:00 AMLiving History Art Reception
9:00 AMCrosspoint Church
10:00 AMMeet the Author: David Housewright
11:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
12:00 PMPolka Spotlight The Squires
1:00 PMPolka Spotlight
2:00 PMSt. John's Lutheran Church
3:00 PMAcoustic Roadshow
4:00 PMStories in the Park: When I Grow Up
4:30 PMIt is Written
5:00 PMPeace Contemporary Service
6:00 PMChrist the King
7:00 PMSt. Anastasia Catholic Mass
8:00 PMGrace Lutheran Church
9:00 PMBethlehem United Methodist Church
10:00 PMMeet the Author: David Housewright

Thursday, August 13, 2020
7:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
8:00 AMOakland Cemetery Living History Tour 2012
10:00 AMPeace Lutheran Church
11:00 AMHistory Quest: 4 Stories
11:30 AMStories in the Park: When I Grow Up
12:00 PMLester Schuft and the Country Dutchmen
1:00 PMThe Wee Willie Band
2:00 PMSudzin Country: Kenny Rogers
4:00 PMStories in the Park: When I Grow Up
4:30 PMSeventh Day Adventist Church
6:00 PMIn the Garden: Garden Club
7:00 PMBoys Basketball vs Waconia
10:00 PMFoundation Worship

Friday, August 14, 2020
7:30 AMPickle's Place
8:00 AMThe Chamber Connection
11:00 AMCooking in the Country with Chris
11:30 AMPickle's Place
12:00 PMLester Shuft
1:00 PMLester Shuft
3:00 PMThe River Church
4:00 PMPickle's Place
4:30 PMThe Chamber Connection
5:00 PMOur Savior's Lutheran Church
6:00 PMOff the Shelf
9:00 PMThe Gathering

Saturday, August 15, 2020
12:00 AMKat Perkins at RiverSong
8:00 AMSudzin Country: Kenny Rogers
8:30 AMOff the Shelf
9:00 AMPolka Spotlight
10:00 AMOakland Cemetery Living History Tour 2011
11:30 AMHistory of Tea in the US
12:00 PMAcoustic Roadshow
1:00 PMStoney Point at the Fair
2:30 PMCooking in the Country with Chris
4:30 PMThe Chamber Connection
5:00 PMBeing Human by Eva Margaret
5:30 PMMeet the Author: David Housewright
7:00 PMNew Odyssey
9:00 PMIn the Garden: Garden Club
9:30 PMHistory Quest: 4 Stories
10:00 PMKiwanis Present Referee Mike Cannon

Sunday, August 16, 2020
7:30 AMSt. Anastasia Catholic Mass
8:30 AMSeventh Day Adventist Church
10:00 AMFaith Lutheran Church
11:00 AMOur Savior's Lutheran Church
12:00 PMThe Gathering
1:00 PMGrace Lutheran Church
2:00 PMSt. John's Lutheran Church
3:00 PMBethlehem United Methodist Church
4:00 PMCrosspoint Church
5:00 PMFaith Lutheran Church
6:00 PMNew Journey Church
7:00 PMPeace Lutheran Church
8:00 PMChrist the King
9:00 PMImmanuel Lutheran Church
10:00 PMPeace Contemporary Service

Monday, August 17, 2020
7:30 AMPickle's Place
8:00 AMChamber Connection
9:00 AMNew Journey Church
10:00 AMImmanuel Lutheran Church
11:30 AMPickle's Place
12:00 PMLester Schuft
1:00 PMLes Schuft & Country Dutchmen
2:00 PMMusican and Storyteller Jack Pearson
4:00 PMPickle's Place
4:30 PMChamber Connection
5:00 PMThe River Church
6:00 PMCooking in the Country with Chris
7:00 PMMusic in the Park: Two of Us
8:00 PMBenny Weinbeck Trio Part 1
9:30 PMNeurotangle Reception
11:00 PMM French Band

Tuesday, August 18, 2020
7:30 AMPickle's Place
8:00 AMMCF Science and Magic
9:00 AMSwing into Spring
11:00 AMIn the Garden: Garden Club
11:30 AMPickle's Place
12:00 PMKarl at Waconia
1:00 PMKarl at Waconia
2:00 PMAutocross at the Fair
4:30 PMIt is Written
5:00 PMFaith Lutheran Church
6:00 PMHistory Quest: Koniska & Henry Abbott
6:30 PMSudzin Country: LeAnn Rimes
7:00 PMBoys Basketball vs Litchfield
8:30 PMHuskies Baseball vs Diamond Devils
11:00 PMGrowing Up During WWII

Wednesday, August 19, 2020
7:30 AMPickle's Place
8:00 AMWe are What We Make
9:00 AMCrosspoint Church
10:00 AMMeet the Author: Kao Kalia Yang
11:30 AMPickle's Place
12:00 PMPolka Spotlight: Coda Show
1:00 PMPolka Spotlight: Hi Hats
2:00 PMSt. John's Lutheran Church
3:00 PMAcoustic Roadshow
4:00 PMPickle's Place
4:30 PMIt is Written
5:00 PMPeace Contemporary Service
6:00 PMChrist the King
7:00 PMSt. Anastasia Catholic Mass
8:00 PMGrace Lutheran Church
9:00 PMBethlehem United Methodist Church
10:00 PMMeet the Author: Kao Kalia Yang
Thursday, August 20, 2020
7:30 AMPickle's Place
8:00 AMHistory of the McLeod Rural School Houses
9:00 AMOut & About with Max: Into Africa
10:00 AMPeace Lutheran Church
11:00 AMHistory Quest: 4 Stories
11:30 AMPickle's Place
12:00 PMKarl at Park Ballroom
1:00 PMKarl and the Country Dutchmen
2:00 PMSudzin Country: LeAnn Rimes
3:00 PMCountry Fried Grubers
4:00 PMPickle's Place
4:30 PMSeventh Day Adventist Church
6:00 PMIn the Garden: Garden Club
7:00 PMBoys Basketball vs Mankato West
8:30 PMTodd Hurst Band
10:00 PMFoundation Worship